درباره نشریه

مجله ژئوفیزیک ایران نشریه‌ای تخصصی در زمینه ژئوفیزیک است که از سوی انجمن ملی ژئوفیزیک ایران انتشار می‌یابد. این مجله از سال 1386 با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با انتشار دو شماره در سال شروع به فعالیت نمود و از سال 1390 چهار شماره در سال و 10 مقاله در هر شماره منتشر شده است. اعتبار مجله علمی-پژوهشی است و در پایگاه نظام استنادی علوم کشورهای اسلامی (ISC) نمایه می‌باشد. هدف مجله ژئوفیزیک ایران شناساندن فعالیت‌ها، پژوهش‌ها و نوآوری‌ها در پیشبرد و آموزش ژئوفیزیک و علوم وابسته در کشور به‌ صورت مقالات علمی است. مجله ژئوفیزیک ایران پلی ارتباطی میان متخصصان علوم زمین به معنای عام و ژئوفیزیک به معنای خاص است.

مجله ژئوفیزیک ایران سعی نموده با گزینش داوران برجسته مقالات را به نحوه تخصصی و منصفانه داوری نموده و در کمترین زمان ممکن نتایج داوری را به نگارندگان محترم منتقل نماید. در حال حاضر زمان گردش کار داوری مقالات عموماً کمتر از یک سال است. در راستای افزایش تبادلات علمی بین‌المللی و ارتقاء سطح کیفی مقالات، این مجله مجوز انتشار سالانه تا دو شماره به زبان انگلیسی، علاوه بر چهار شماره به زبان فارسی، از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرده است و در سال 1394 موفق گردید اولین شماره آن را به چاپ رساند. این مجله همچنین مجهز به سامانه الکترونیکی دریافت مقالات می‌باشد و سعی شده است سامانه­ای باشد تا به راحتی قابل استفاده توسط نگارندگان و داوران محترم باشد.

هیئت تحریریه مجله ژئوفیزیک ایران از تمامی صاحبنظران و اندیشمندان فرهیخته دعوت مینماید با ارسال مقالات بنیادی یا کاربردی دربردارنده یافته‌های تحقیقـاتی خـویش در زمیـنه‌های مختلف دانش ژئوفیزیک، بر غنای هر چه بیشتر این مجله بیفزایند. محققان محترم می‌توانند در زمینه‌های زیر مقالات خود را از طریق سامانه مجله ژئوفیزیک ایران به نشانی (www.ijgeophysics.ir) ارسال نمایند.

 

فیزیک زمین: زلزله‌شناسی، لرزه‌شناسی، گرانی‌سنجی، ژئومغناطیس، ژئوالکتریک، الکترومغناطیس، پیش‌نشانگرهای زمین‌لرزه، ژئوفیزیک محاسباتی، زمین‌گرمایی، سنجش از دور در علوم زمین، سن‌یابی، زلزله‌شناسی دیرین و فیزیک سنگ

 

فیزیک فضا: فیزیک و دینامیک جوّ، فیزیک و دینامیک اقیانوس، پیش‌بینی و مدل‌سازی عددی جوّ و اقیانوس، ازون و آلودگی هوا، اقلیم‌شناسی، سنجش از دور جوّ و اقیانوس، هواشناسی لایه‌ مرزی، هواشناسی کشاورزی، هواشناسی هوانوردی، هواشناسی دریایی، فیزیک جوّ  بالا، فیزیک خورشید، نجوم و کیهان‌شناسی